Zdrowy sen

Od kiedy Maluch powinien spać raz dziennie?

Większość rodziców nie może się doczekać momentu, kiedy ich Malec zacznie spać raz dziennie, bo życie rodziny wtedy staje się logistyczne łatwiejsze – sprawniej możemy rozplanować posiłki, aktywności poza domem, mniej razy musimy Malucha usypiać . Nie należy jednak na siłę przyspieszać momentu, kiedy Maluch przechodzi na jedną drzemkę, szczególnie że jest to indywidualna potrzeba każdego dziecka, a każdy Maluch jest trochę inny. 

Dlaczego ilość drzemek w ciągu dnia jest istotna? 

W pierwszych miesiącach życia Maluchy nie są w stanie wytrzymać dłuższej aktywności niż kilkadziesiąt minut i po takim czasie potrzebują się zdrzemnąć. Ten czas aktywności, inaczej nazywany czasem czuwania wydłuża się stopniowo od 30-40min do około 4,5-5 godzin w ciągu pierwszych miesięcy życia do momentu, kiedy dziecko jest gotowe na spanie raz dziennie. Moment, w którym to się dzieje zależy od potrzeb snu naszego dziecka (mogą być niskie, średnie a nawet wysokie) oraz od tego jak długo śpi w nocy. Są Maluchy,których noce trwają 12-13 godzin oraz takie które w nocy śpią zaledwie 10 godzin. Oczywiste jest, że Maluch, który śpi krócej w nocy, będzie gotowy na jedną drzemkę w ciągu dnia póżniej, ponieważ nie jest tak wypoczęty i wyspany, jak jego rówieśnik, śpiący dwie godziny w nocy dłużej.  

Nie jest tak, że to od rodziców w pełni zależy, ile dziecko śpi w nocy oraz kiedy przejdzie na jedną drzemkę. Jeśli plan dnia nie jest odpowiedni dla Malucha, bo został mu narzucony, a Malec nie potrafi się do niego dostosować, dzieci moga mieć trudności z usypianiem na drzemki czy sen nocny, ich drzemki mogą stać się krótkie, z przemęczenia Maluchy mogą zacząć się wielokrotnie w nocy budzić (niekoniecznie na karmienie). Dodatkowo niewyspane dziecko zmuszone do spania tylko jeden raz dziennie, może mieć zły nastrój w dzień. Dlatego należy nieustannie obserwować dziecko, i próbować dostosować do niego plan dnia. Maluch w wieku 13 miesięcy może nie być gotowy na sen jeden raz dziennie, ale już w wieku 14 miesięcy będzie wręcz tego wymagał. W pierwszym roku życia zapotrzebowanie niemowlęcia na sen często się zmienia, wymagając dynamicznych zmian w planie dnia.  

Kiedy Maluch jest gotowy na jedną drzemkę? 

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest sugerowanie się i próby powielania u swojego dziecka, tego jak śpią inne dzieci w podobnym wieku. Tymczasem przedział wiekowy, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę w ciagu dnia jest naprawdę spory i wacha się w zakresie od 10 do 18 miesiąca. Rzadko spotyka się dzieci, które mogą spać raz dziennie przed 10 miesiącem i być wypoczętym, tak samo jak rzadko co które dziecko będzie zasypiało na drugą drzemkę po skończonym 18 miesiącu życia. Średnia, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę wypada około 12-14 miesiąca życia. Wszystko zależy od zapotrzebowania Malucha na sen dobowy oraz długości snu nocnego. Maluchy, które długo śpią w nocy, czyli około 12 godzin mogą zwykle przejść na jedną drzemkę już w wieku roku, podczas kiedy dzieci, które śpią w nocy około 10 godzin poczekają z tą zmianą do 14-15 miesiąca życia. 

Jak pomóc dziecku przejść na jedną drzemkę? 

Przejście na jedną drzemkę nie powinno dziać się z dnia na dzień, tak jak potrzeby naszych dzieci zmieniają się stopniowo. Pierwsze dni, kiedy Maluch śpi raz dziennie mogą się wydarzyć już w 7-8 miesiącu życia, nie oznacza to jednak, że dziecko jest gotowe na spanie regularnie raz dziennie. Zwykle Maluchy po 6/7 miesiącu po mału rezygnują z trzeciej drzemki i śpią dwa razy dziennie od 1 godziny do 2 na dwóch drzemkach. W ostatnim etapie przed przejściem na jedną drzemkę Maluch będzie miał dwie krótsze około 45-60min drzemki lub jedną dłuższą około 1,5-2 godzinną i drugą bardzo krótką, około 20-30minutową. Wiele dzieci potrzebuję dużo czasu na wyregulowanie swojego organizmu do spania jeden raz dziennie i w tym okresie śpi gorzej, dlatego warto dziecku pomóc w tym okresie “znaleźć dobry plan dnia. 

Poniższe „objawy” mogą nam pomóc podjąć decyzję, że warto zmierzać już w stronę planu dnia z jedną drzemką: 

  • Dziecko odmawia zasypiania na którąś z drzemek lub zasypianie zaczyna być długie i trudne. Są dzieci, które zasypiają chętnie na drzemki, ale coraz później zasypiają w wieczorem. 
  • Maluch zaczyna coraz wcześniej wstawać rano 
  • Obie drzemki w ciągu dnia są krótkie i trwają około 45min 
  • Maluch przesypiał noce, a teraz budzi się lub zaczyna mieć przerwę w śnie nocnym, gdzie ciężko go uśpić (jednocześnie rodzice wiedzą, że nie jest to spowodowane ząbkowaniem czy inną dolegliwością)  

Dziecku możemy pomóc na różne sposoby: 

  • Przesunąć pory drzemek – jeśli druga drzemka wypada za późno w ciągu dnia to staramy się z niej Malucha wybudzić, żeby nie miał problemu z wieczornym zaśnięciem. Druga drzemka może być nawet 15-20minutowa, i tak będzie regenerująca dla dziecka. 
  • Budzić Malucha z porannej drzemki (nawet po 15-20min), żeby popołudniu wystarczyło czasu na drugą dłuższą drzemkę. 
  • Przesunąć nieco porę wieczornego chodzenia spać, jednak tak, aby noc nie była krótsza niż 10-11 godzin. 

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie działa, a Maluch ma skończone 12 miesięcy można próbować kłaść go na drzemkę raz dziennie i obserwować czy Maluch jest na to gotowy i zaczyna lepiej i dłużej spać. 

Jeśli potrzebujesz pomocy, bo nie umiesz ustabilizować harmonogramu dnia swojego Malucha, potrzebujesz pomocy w redukcji liczby drzemek lub nie wiesz czy Twoje dziecko śpi odpowiednią ilość godzin skorzystaj z naszego kursu Better Sleep lub w oferty współpracy indywidualnej! Pomocny w tym temacie może się też okazać nasz mini e-book: Przykładowe ramowe plany dnia dla dzieci w wieku od 4 do 24 miesiąca życia oraz plakat: Rekomendowana ilość snu w zależności od wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *