Większość rodziców nie może się doczekać momentu, kiedy ich Malec zacznie spać raz dziennie, bo życie rodziny wtedy staje się logistyczne łatwiejsze – sprawniej możemy rozplanować posiłki, aktywności poza domem, mniej razy musimy Malucha usypiać . Nie należy jednak na siłę przyspieszać momentu, kiedy Maluch przechodzi na jedną drzemkę, szczególnie że jest to indywidualna potrzeba każdego dziecka, a każdy Maluch jest trochę inny.
Dlaczego ilość drzemek w ciągu dnia jest istotna?
W pierwszych miesiącach życia Maluchy nie są w stanie wytrzymać dłuższej aktywności niż kilkadziesiąt minut i po takim czasie potrzebują się zdrzemnąć. Ten czas aktywności, inaczej nazywany czasem czuwania wydłuża się stopniowo od 30-40min do około 4,5-5 godzin w ciągu pierwszych miesięcy życia do momentu, kiedy dziecko jest gotowe na spanie raz dziennie. Moment, w którym to się dzieje zależy od potrzeb snu naszego dziecka (mogą być niskie, średnie a nawet wysokie) oraz od tego jak długo śpi w nocy. Są Maluchy,których noce trwają 12-13 godzin oraz takie które w nocy śpią zaledwie 10 godzin. Oczywiste jest, że Maluch, który śpi krócej w nocy, będzie gotowy na jedną drzemkę w ciągu dnia póżniej, ponieważ nie jest tak wypoczęty i wyspany, jak jego rówieśnik, śpiący dwie godziny w nocy dłużej.
Nie jest tak, że to od rodziców w pełni zależy, ile dziecko śpi w nocy oraz kiedy przejdzie na jedną drzemkę. Jeśli plan dnia nie jest odpowiedni dla Malucha, bo został mu narzucony, a Malec nie potrafi się do niego dostosować, dzieci moga mieć trudności z usypianiem na drzemki czy sen nocny, ich drzemki mogą stać się krótkie, z przemęczenia Maluchy mogą zacząć się wielokrotnie w nocy budzić (niekoniecznie na karmienie). Dodatkowo niewyspane dziecko zmuszone do spania tylko jeden raz dziennie, może mieć zły nastrój w dzień. Dlatego należy nieustannie obserwować dziecko, i próbować dostosować do niego plan dnia. Maluch w wieku 13 miesięcy może nie być gotowy na sen jeden raz dziennie, ale już w wieku 14 miesięcy będzie wręcz tego wymagał. W pierwszym roku życia zapotrzebowanie niemowlęcia na sen często się zmienia, wymagając dynamicznych zmian w planie dnia.
Kiedy Maluch jest gotowy na jedną drzemkę?
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest sugerowanie się i próby powielania u swojego dziecka, tego jak śpią inne dzieci w podobnym wieku. Tymczasem przedział wiekowy, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę w ciagu dnia jest naprawdę spory i wacha się w zakresie od 10 do 18 miesiąca. Rzadko spotyka się dzieci, które mogą spać raz dziennie przed 10 miesiącem i być wypoczętym, tak samo jak rzadko co które dziecko będzie zasypiało na drugą drzemkę po skończonym 18 miesiącu życia. Średnia, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę wypada około 12-14 miesiąca życia. Wszystko zależy od zapotrzebowania Malucha na sen dobowy oraz długości snu nocnego. Maluchy, które długo śpią w nocy, czyli około 12 godzin mogą zwykle przejść na jedną drzemkę już w wieku roku, podczas kiedy dzieci, które śpią w nocy około 10 godzin poczekają z tą zmianą do 14-15 miesiąca życia.
Jak pomóc dziecku przejść na jedną drzemkę?
Przejście na jedną drzemkę nie powinno dziać się z dnia na dzień, tak jak potrzeby naszych dzieci zmieniają się stopniowo. Pierwsze dni, kiedy Maluch śpi raz dziennie mogą się wydarzyć już w 7-8 miesiącu życia, nie oznacza to jednak, że dziecko jest gotowe na spanie regularnie raz dziennie. Zwykle Maluchy po 6/7 miesiącu po mału rezygnują z trzeciej drzemki i śpią dwa razy dziennie od 1 godziny do 2 na dwóch drzemkach. W ostatnim etapie przed przejściem na jedną drzemkę Maluch będzie miał dwie krótsze około 45-60min drzemki lub jedną dłuższą około 1,5-2 godzinną i drugą bardzo krótką, około 20-30minutową. Wiele dzieci potrzebuję dużo czasu na wyregulowanie swojego organizmu do spania jeden raz dziennie i w tym okresie śpi gorzej, dlatego warto dziecku pomóc w tym okresie “znaleźć dobry plan dnia.
Poniższe „objawy” mogą nam pomóc podjąć decyzję, że warto zmierzać już w stronę planu dnia z jedną drzemką:
- Dziecko odmawia zasypiania na którąś z drzemek lub zasypianie zaczyna być długie i trudne. Są dzieci, które zasypiają chętnie na drzemki, ale coraz później zasypiają w wieczorem.
- Maluch zaczyna coraz wcześniej wstawać rano
- Obie drzemki w ciągu dnia są krótkie i trwają około 45min
- Maluch przesypiał noce, a teraz budzi się lub zaczyna mieć przerwę w śnie nocnym, gdzie ciężko go uśpić (jednocześnie rodzice wiedzą, że nie jest to spowodowane ząbkowaniem czy inną dolegliwością)
Dziecku możemy pomóc na różne sposoby:
- Przesunąć pory drzemek – jeśli druga drzemka wypada za późno w ciągu dnia to staramy się z niej Malucha wybudzić, żeby nie miał problemu z wieczornym zaśnięciem. Druga drzemka może być nawet 15-20minutowa, i tak będzie regenerująca dla dziecka.
- Budzić Malucha z porannej drzemki (nawet po 15-20min), żeby popołudniu wystarczyło czasu na drugą dłuższą drzemkę.
- Przesunąć nieco porę wieczornego chodzenia spać, jednak tak, aby noc nie była krótsza niż 10-11 godzin.
Jeśli żadne z tych rozwiązań nie działa, a Maluch ma skończone 12 miesięcy można próbować kłaść go na drzemkę raz dziennie i obserwować czy Maluch jest na to gotowy i zaczyna lepiej i dłużej spać.
Jeśli potrzebujesz pomocy, bo nie umiesz ustabilizować harmonogramu dnia swojego Malucha, potrzebujesz pomocy w redukcji liczby drzemek lub nie wiesz czy Twoje dziecko śpi odpowiednią ilość godzin skorzystaj z naszego kursu Better Sleep lub w oferty współpracy indywidualnej! Pomocny w tym temacie może się też okazać nasz mini e-book: Przykładowe ramowe plany dnia dla dzieci w wieku od 4 do 24 miesiąca życia oraz plakat: Rekomendowana ilość snu w zależności od wieku