Zdrowy Sen

Jak wybrać żłobek lub klubik dla dziecka – żeby dobrze spało?

Od razu zaznaczę, że nie będzie to artykuł o tym, czy żłobek jest dobrą formą opieki na dzieckiem w wieku poniżej 3 lat. Powinna być to Wasza decyzja, na którą zapewne wpłynie wiele czynników takich,  jak Wasza chęć lub konieczność powrotu do pracy, dostępność rodziny do pomocy, względy  finansowe czy może przekonanie, że dziecko potrzebuje żłobka do rozwoju choćby społecznego i jest to najlepsza forma opieki nad Maluchem.

To, o czym poniżej piszę, to elementy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli zdecydujecie się posłać dziecko do żłobka i jednocześnie chcecie mu zapewnić warunki do dobrego i zdrowego snu.

1. Miejsce do spania

Bardzo ważne, szczególnie w żłobkach, gdzie grupy są zróżnicowane wiekowo, jest oddzielne pomieszczenie, w którym dzieci śpią. Powinno być ono oddzielone od sali zabaw, najlepiej zaciemnione choćby roletami i zamykane lub w inny sposób wyciszone. Pokój powinien mieć okno, żeby zapewnić Maluchom dobrą cyrkulację powietrza w pokoju (w żłobkach nie można montować klimatyzacji). Najlepiej, aby Maluchy spały w łóżeczkach, a nie na płaskich leżaczkach, z których same mogą wstać.

2. Ramowy plan dnia

Każdy żłobek dąży do tego, aby dzieci w grupie zasypiały o tej samej porze – czyli wprowadza Maluchom Ramowy Plan Dnia zwykle z jedną drzemką około godziny 12 lub 13. Dla dzieci powyżej półtora roku jest to dobra opcja i nawet jeśli Wasza pociecha w domu spała inaczej – w tym wieku będzie już gotowa na jedną drzemkę około południa. To, na co warto zwrócić uwagę, analizując plan dnia:

 – Czy żłobek jest elastyczny dla dzieci poniżej 18 miesięcy – ponieważ nie wszystkie Maluchy są gotowe do skonsolidowania snu dziennego do jednej drzemki przed ukończeniem 1,5 roku, a dziecko „przymuszone” do takiego planu dnia, może zacząć spać krótko i w rezultacie być przemęczone. Efekty przemęczenia widać zazwyczaj popołudniu i wieczorem, kiedy to Wy spędzacie czas z Maluchem i zamiast cieszyć się wspólnym czasem, walczycie z płaczącym, marudnym lub hiperaktywnym dzieckiem, któremu bardzo trudno jest zasnąć wieczorem i zwykle „pada umęczony” dopiero po godzinie 21. Doceńcie żłobek, który jest elastyczny i na Waszą prośbę będzie kładł dziecko spać na dwie drzemki w ciągu dnia o rekomendowanych przez Was porach, jeśli jest taka potrzeba lub jedną drzemkę przesunie na wcześniejsza godzinę niż np. 13, kiedy Wasz Maluch już około 12 powinien spać.

– Czy drzemka nie wypada zbyt wcześnie? Drzemka zaczynająca się przed 12 dla Maluchów starszych niż 18 miesięcy to często za wcześnie. Dzieci mogą przez to nie chcieć usnąć na drzemkę lub spać na niej krótko. W rezultacie są przemęczone pod koniec dnia – a już wiecie, jakie są tego efekty!

3. Elastyczność w metodzie zasypiania

Większości żłobków nie trzeba prosić o naukę samodzielnego zasypiania dziecka lub utrzymania jego umiejętności samodzielnego zasypiania na drzemki, ponieważ dla opiekunek ze zrozumiałych względów jest to wygodne. Należy jednak docenić żłobki, w których jeśli dziecko nie umie samo zasypiać lub nie może usnąć z powodu np. nadmiaru bodźców lub strachu przed nowym miejscem, opiekunki zrobią wiele, aby dziecku pomóc zasnąć – pobujają na leżaczku-bujaczku, przytulą, pogłaskają, a nawet pomogą zasnąć w wózku spacerowym!

4. Budzenie z drzemki

Jak by to abstrakcyjnie nie brzmiało :), przyjdą takie czasy, że będziecie chcieli i potrzebowali, aby Wasze dziecko spało krócej w ciągu dnia. O ile część dzieci w żłobkach nigdy nie śpi dobrze z powodu nadmiaru wrażeń, a ich drzemki są krótkie, część będzie potrafiła nieobudzona spać na drzemce nawet ponad 3 godz.! Budzenie z drzemki może być dla Was wtedy jedyną szansą na to, aby np. wieczorem dziecko zasypiało o sensownej porze. Tymczasem niektóre żłobki nie zgadzają się na budzenie dzieci z drzemek, uważając, że to psuje dzieciom humor na resztę dnia. W rzeczywistości wiele dzieci nie ma nic przeciwko budzeniu z drzemki i po kilku chwilach po przebudzeniu i przytuleniu przez opiekunkę, ma bardzo dobry nastrój do końca dnia. Upewnijcie się, że jeśli Wy będziecie mieli takie życzenie, opiekunki obudzą Waszego Malucha z drzemki zgodnie z Wasza prośbą.

To tyle, jeśli chodzi o dobre rady, na co zwracać uwagę w przypadku wyboru żłobka. Oczywiście, jest  wiele innych aspektów, na które powinniście jeszcze zwrócić uwagę – ale pamiętajcie, żeby nie zaniedbywać snu! Czasem lepszy jest żłobek, który ma mniej ambitny plan zajęć edukacyjnych dla dziecka, za to dba o to, aby Wasz Maluch był wyspany i dzięki temu szczęśliwy!