Zdrowy Sen

Ile snu najlepiej zapewnić małemu dziecku?

Dzieci są różne i mają różne potrzeby snu. Szukając przykładów, mój Franio zaczął spać raz dziennie w wieku około roku, ale wiele dzieci jest gotowe na jedną drzemkę dziennie dopiero bliżej 18 miesięcy. Znam dziewczynkę, która w wieku 8 miesięcy zaczęła sypiać raz dziennie, a ostatnio radziła się mnie mama, której syn do roku spał 3 razy dziennie i dopiero niedawno zaczął mieć problem z zasypianiem na jedną z nich. Trzeba być świadomym różnic między dziećmi, nie porównywać ich do siebie wzajemnie, a starać się je poznać i zrozumieć. Tylko wtedy będziemy w stanie Maluchowi zapewnić dobrą dla niego ilość snu.

Mimo, że różnice istnieją nie są one aż takie duże jak się Rodzicom wydaje, a ilość snu na dobę zwykle zawiera się w niewielkich przedziałach. Roczniak śpiący 1,5-2 godz. dziennie i 8-9 godz. w nocy na pewno nie śpi wystarczająco jak na swój wiek. Według literatury (np. Rowley, 2009) , różnice pomiędzy dziećmi o tzw. małych i dużych potrzebach snu wahają się o zaledwie 1-2 godz./dobę, a nie 4 czy 6 godz. Należy też pamiętać, że o ile dzieci w różnym wieku mają inna ilość drzemek w ciągu dnia, to często ich sen jest także różnie bilansowany snem nocnym. I tak dzieci, które śpią mniej w ciągu dnia, mogą nadrabiać sen śpiąc dłużej nocą. Inne odwrotnie, potrzebują trochę dłuższej drzemki, ale śpią krócej w nocy. Sumarycznie ilość ich snu jest jednak podobna.

Są jednak pewne wytyczne, które mogą nam powiedzieć, ile snu powinniśmy próbować dziecku zapewnić. Jeśli Twój Maluch śpi znacząco mniej niż w zaleceniach przedstawionych w poniższej tabeli, może warto się zastanowić jak pomóc mu sypiać dłużej.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o śnie dziecka to zachęcamy do skorzystania z naszych kursów – https://kursy.sleepconcept.pl/. Dowiecie się z nich w jaki sposób zadbać o bezpieczny sen waszego Maluszka, czego unikać oraz jak poprawić jakość snu Waszego dziecka. Kursy są pełne wskazówek oraz dodatkowych materiałów w formie .pdf, które pomogą Wam zrozumieć najistotniejsze kwestie dotyczące snu.

 


Bibiliografia:
Rowley, Shane, Dream Baby Giude (Allen & Unwin, 2009)