Zdrowy Sen

Co to znaczy, że moje dziecko dobrze i zdrowo śpi?

Każdy z nas, Rodziców, chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju psychicznego, fizycznego i emocjonalnego. Tak, że kiedy Maluch dorośnie, będzie umiał samodzielnie iść przez życie odnosząc sukcesy i będąc szczęśliwym młodym człowiekiem. Warto wiedzieć, że oprócz zabaw edukacyjnych, które pewnie organizujecie Waszemu Maluchowi, dla jego rozwoju ogromne znaczenie ma także zdrowe, regularne żywienie, odpowiednia ilość aktywności fizycznej oraz – sen!

Większości z nas, zdrowy i dobry sen małego dziecka kojarzy się z przespaną nocą lub długą drzemką w ciągu dnia. Tymczasem, dobry i zdrowy sen to dużo więcej niż przesypianie nocy. Znaczenie dla rozwoju ma także to, ile godzin Wasze dziecko śpi łącznie w ciągu doby, jak dzieli sen pomiędzy drzemki a sen nocny, a także jakie panują warunki w miejscu, gdzie sypia.

Według badań National Sleep Foundation z USA, niemowlęta w wieku 3-11 miesięcy śpią średnio 12,7godz/dobę, podczas kiedy powinny spać pomiędzy 14 a 18 godzin. Wiele dzieci zamiast zasypiać pomiędzy godziną 19 a 20, chodzi spać po 21, co powoduje, że ich sen jest niespokojny i przerywany, a one same w ciągu kolejnego dnia są niewyspane i rozdrażnione.

Tym, co Rodziców najczęściej myli w kwestii tego czy Maluch potrzebuje więcej snu jest zachowanie dziecka. To, że Maluch nie pociera oczu i nie krzyczy „Mamo, spać!” nie oznacza, że dodatkowego snu nie potrzebuje. Większości dzieci, kiedy mija ich magiczny moment na położenie spać zaczyna być przemęczonymi i wchodzi w tryb „hiperaktywny”. Zachowują się jakby były wulkanem energii, są mniej posłuszne, ale skore do wygłupów, których w pełni nie kontrolują. Wiele dzieci przemęczonych wyraża swoje emocje bijąc, gryząc czy drapiąc. Mój syn, potrafi czasem około 18 po południu, po dniu pełnym wrażeń i atrakcji, zakomunikować mi swoje zmęczenie wgryzając się prawie już kompletem zębów w moje ramię, czego prawie nigdy nie robi.

Co z tym zrobić? Nauczyć dziecko spać oraz stworzyć mu ku temu jak najlepsze warunki. Brać pod uwagę jego potrzeby i możliwości, nawet jeśli czasem oznacza to nagięcie naszych „dorosłych” planów. Być jego przewodnikiem po krainie snu w pierwszych latach życia, bo ono samo nie zawsze jeszcze wie, co jest dla niego najlepsze.

Nagroda będzie cudowna – uśmiech i dobre samopoczucie Waszego wypoczętego Malucha!

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o śnie dziecka to zachęcamy do skorzystania z naszych kursów – https://kursy.sleepconcept.pl/. Dowiecie się z nich w jaki sposób zadbać o bezpieczny sen waszego Maluszka, czego unikać oraz jak poprawić jakość snu Waszego dziecka. Kursy są pełne wskazówek oraz dodatkowych materiałów w formie .pdf, które pomogą Wam zrozumieć najistotniejsze kwestie dotyczące snu.