Bycie świeżo upieczonym rodzicem przysparza nam mnóstwo radości i uczuć, o których nawet nie mieliśmy pojęcia, a jednocześnie to wiele nowych trosk i zmartwień. W domu mamy dodatkowego pasażera, o którego chcemy zadbać jak najlepiej, a którego nie wiadomo jak “obsłużyć”, wszystko jest “po raz pierwszy”. Po trudach porodu, naturalnego czy przez cesarskie cięcie i przy koniecznym częstym karmieniu piersią lub butelką, wszystko robimy będąc bardzo zmęczonym. Każde wyzwanie przy noworodku urasta do wielkiego problemu, bo noworodek każdy dyskomfort sygnalizuje płaczem. A płacz dziecka jest dla większości rodziców jedną z największych trosk. Martwimy się prawie o wszystko: o poprawne karmienie, o zdrowie, a także o sen. Czy moje dziecko śpi wystarczająco? Czy to jest normalne – przecież dzieci w tym wieku miały spać cały czas? Dlaczego nie umiem go uśpić? Dlaczego moje dziecko śpi tylko 10 lub 20min na raz? Czy to nie jest groźne dla mojego dziecka, skoro tak niewiele śpi?
Poniżej rady konsultantek snu, czego po śnie noworodka można się spodziewać, a czym nie należy się martwić.
Moje dziecko nie umie zasypiać – nie wiem, jak je uśpić!
Dzieci wbrew pozorom nie rodzą się z naturalną umiejętnością zapadania w sen. W brzuchu mamy spały albo były aktywne, ale proces zasypiania odbywał się naturalnie i bezwiednie. Maluch był cały czas w tej samej pozycji, w tym samym bezpiecznym miejscu. Otoczony tymi samymi bodźcami, a mama była zawsze na “wyciągnięcie ręki”. Spać można było zawsze.
Po porodzie jest Maluchowi znacznie trudniej. Dziecko nagle widzi wyraźnie światło i ciemność. Repertuar dźwięków jest nieporównywalny do tego z wnętrza brzucha mamy. Dodatkowo wcale nie jest ciepło i ciasno. I jeszcze trzeba jeść, bo jedzenie nie płynie samo do brzuszka – trzeba się o nie upomnieć, a potem namęczyć, żeby zjeść. Dlatego świeżo upieczony rodzicu, daj sobie czas na oswojenie dziecka z procesem zasypiania. Nie denerwuj się, że nie zasypia samo, naturalnie, że wymaga Twojej pomocy. Ta umiejętność przyjdzie z czasem – każde dziecko i każdy rodzic wreszcie znajdują sposób na to jak się usypiać.
Moje dziecko za mało śpi – to na pewno nie jest dla niego zdrowe.
Mimo, że są wytyczne na temat tego, ile powinny spać noworodki(16-20 godzin na dobę), to istnieją dzieci, które w pierwszych tygodniach życia w ciągu jednej dobry przesypiają jedynie 11-12 godzin. Brak snu może być szkodliwy i wpływać na rozwój dziecka, więc rodzice się martwią. Powinniście jednak wiedzieć, że mała ilość snu w pierwszych tygodniach życia jest zupełnie normalna. Mimo że dziecko potrzebuje więcej snu, to potrzebuje też czasu, żeby nauczyć się w ten sen zapadać. Dlatego niektóre nowsze badania pokazują, że noworodki potrafią spać mało, a dopiero mając kilkanaście tygodni ilość ich snu na dobę się zwiększa. I nie jest to dla nich w żaden sposób szkodliwe!
Moje dziecko ma drzemki, które trwają ledwo 10 lub 20min! Kiedy to się skończy?
Dzieci w pierwszych tygodniach życia potrafią się budzić z drzemek co 10-20min. Powodów jest wiele – zwykle drzemka w pierwszej części składa się ze snu lekkiego, z którego łatwo się dziecku wybudzić. Dodatkowo odruch Moro mocno zakorzeniony do 3 miesiąca życia wybudza dzieci z drzemek. Jeśli dziecko ma rosnąć, musi jeść, a żeby ustabilizować laktację i zapewnić odpowiednią podaż mleka dla siebie, konieczne jest częste przystawianie noworodka do piersi. Dlatego krótkie drzemki nie powinny Was dziwić ani martwić. Zwykle około 3-4 miesiąca drzemki wydłużają się do 30-45min, a po 6-8 miesiącu wiele dzieci przynajmniej raz dziennie śpi powyżej godziny.
Większość wyzwań ze snem noworodków mija wraz z upływem tygodni. Ważne, żeby szukać sprawdzonych sposobów, najlepiej u odpowiednich specjalistów, jak sobie i dziecku z niską jakością snu poradzić. Jednocześnie warto wiedzieć, że z wielu trudności wieku noworodkowego Wasze dziecko w pewnym momencie i tak wyrośnie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o śnie noworodków i poznać tajniki snu dziecka od narodzin do 4 miesiąca życia skorzystajcie z naszego kursu New Baby. Treść kursu New Baby jest odzwierciedleniem naszego wieloletniego doświadczenia i szerokiej wiedzy na temat snu noworodków. Poszerzysz dzięki niemu swoją wiedzą na temat snu dziecka oraz dowiesz się jak zadbać o spokój i dobrobyt Twój i Maluszka w pierwszych tygodniach życia!