Sleep Concept, Zdrowy Sen

Jak dieta Malucha wpływa na sen – FAKTY I MITY

Sen noworodków i niemowlaków w dużej mierze zależy od diety i nie należy tego ani lekceważyć, ani przeceniać! :)Poniżej znajdziecie kilka rad, faktów i mitów na temat diety Malucha – mlecznej i nie tylko, które warto zapamiętać.

 

  1. Małe dzieci karmione piersią jedzą całą dobę i budzą się tylko z głodu

To nie do końca prawda, ale zdecydowanie głód to jeden z głównych powodów pobudek Maluchów w pierwszych tygodniach życia. Noworodki zwykle jedzą co 2-3 godz. w ciągu dnia, a początkowo także w nocy i jeśli minęło tyle czasu od poprzedniego karmienia (a liczymy od początku tego karmienia, a nie od jego końca), to należy założyć, że malec może być głodny. Niech Was nie zdziwi, jeśli mimo że karmicie piersią Wasz Maluch najada się i śpi smacznie nawet dłużej – ale co 3 godz. w ciągu dnia warto dziecko budzić, bo dzięki temu może uda się osiągnąć dłuższy sen w nocy.

 

Z wiekiem, nawet w przypadku mam karmiących piersią – Maluchy powinny umieć wytrzymywać już dłużej bez karmienia, w wieku 3-4 miesięcy to może być nawet 3,5-4 godz. w dzień w zależności od dziecka i nawet 5 do 8 godzin w nocy. Pamiętajcie, że ma nic złego jeśli Wasz Maluch wytrzymuje krócej. Starajcie się odpowiadać na jego potrzeby. Jednocześnie, jeśli zależy Wam na dłuższych przerwach między karmieniami – postarajcie się „zwiększyć” ilość mleka, którą Maluch wypija podczas danego karmienia. Dajcie mu czas przy piersi aby spokojnie wypił swoją porcję, jeśli przysypia – rozbudźcie, zmieńcie pieluszkę i znowu zaoferujcie pierś. Jeśli Maluch wykazuje brak zainteresowania piersią, z której już jadł – możecie zaoferować drugą, może zje jeszcze troszkę.

 

  1. Dzieci karmione piersią będą się budzić w nocy do momentu kiedy karmię piersią

To największy mit, z jakim się spotykamy. Prawdą jest, że dzieci karmione piersią często zasypiają na piersi i wykształcają skojarzenie, że zasypianie to jedzenie z piersi i stąd wynika problem częstych pobudek w nocy. Kiedy dziecko naturalnie przebudza się w nocy (naturalne cykle snu nocnego), potrzebuje znowu piersi do zaśnięcia. Jeśli Wam to nie przeszkadza, to nie musicie z tym nic robić. Ale warto wiedzieć, że można Malucha karmić piersią i w okolicy 6-9 miesiąca osiągnąć moment, kiedy Maluch już nie je z piersi w nocy w ogóle, bo najada się w dzień.

 

  1. Jak wprowadzę pokarmy stałe, moje dziecko zacznie przesypiać noc

Prawdą jest, że pomiędzy 6 a 9 miesiącem dzieci nawet karmione piersią potrafią przespać noc i że ma to związek częściowo z dietą i wprowadzeniem pokarmów stałych. Ale nasze doświadczenie pokazuje, że pokarmy stałe należy wprowadzać bardzo ostrożnie, jako dodatek do mleka mamy lub modyfikowanego, a nie w zastępstwie. Wtedy jest szansa, że pokarmy stałe przyniosą nam upragnioną „przespaną” noc. Niestety, najczęściej wprowadzamy je zbyt szybko lub w zbyt dużej ilości i w efekcie Maluch spożywa znacznie mniej kalorycznego mleka – w ogólnym rozrachunku je mniej i budzi się częściej w nocy. Z drugiej strony, nie należy z wprowadzaniem pokarmów stałych też zwlekać – ich brak lub zbyt małe ilości w diecie również nie są dobre i mogą prowadzić do niedoborów np. żelaza we krwi (co swoją droga też ma wpływ na jakość snu dziecka), nie wspominając o głodzie ????

 

  1. Pokarmy stałe można wprowadzać pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia

Prawda i fałsz w jednym. Przed 17 tygodniem nie zaleca się wprowadzania żadnych pokarmów stałych. Jeśli jest problem z karmieniem piersią, wprowadzamy mleko modyfikowane lub mieszanki mlekozastępcze. Pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia nie ma dowolności we wprowadzaniu pokarmów stałych, przynajmniej wg najnowszych wytycznych np. Światowej Organizacji Zdrowia. Dzieci powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym do ukończenia 6 miesiąca życia, a pokarmy stałe wprowadzamy dopiero wtedy. Można pomiędzy 17 a 26 tygodniem wprowadzić niewielkie ilości pokarmów stałych – ale powinno być to robione nie tylko po rekomendacji lekarza, ale także z jasnych przyczyn – a nie, bo chcemy na przykład zróżnicować Maluszkowi dietę. Wielu lekarzy pediatrów pozwoli Wam wprowadzać pokarmy stałe wcześniej trochę „na starą modłę”, a to błąd. Pokarmy stałe wcześniej wprowadzamy, jeśli są wskazania medyczne określone przez lekarza. Mogą to być gorsze wyniki krwi, niedobory żelaza (kiedy suplementowanie się nie sprawdza), duża waga dziecka, które mlekiem się nie najada lub zjada go bardzo duże ilości. Zawsze powinniście omówić z lekarzem te wskazania i tylko po jego zaleceniach rozpocząć wcześniejsze wprowadzanie pokarmów stałych.

 

Aby Wam ułatwić układanie diety, w ramach naszych Pakietów zwykle rozmawiamy z Wami również o zmianach w diecie, które pozytywnie wpłyną na sen Waszego Malucha. Dbanie o dietę dzieci nie musi oznaczać wyrafinowanych potraw i skomplikowanych jadłospisów. Gdy podpowiemy Wam podstawy, łatwiej Wam będzie radzić sobie na co dzień. W razie potrzeby – serdecznie zapraszamy ????

 

Gosia i Marta