Zdrowy Sen

6 powodów, dla których warto kłaść Malucha spać około 19

Zadzwoniła do mnie ostatnio siostra z prośbą o pomoc dla swojej przyjaciółki, której Maluch słabo sypia. Owa przyjaciółka niekoniecznie chciała mojej bezpośredniej rady, bo jak siostra powiedziała: „Wiesz, ona uważa, że Ty jej powiesz, żeby kładła dziecko spać o 19:00, a ona tak nie chce, bo to ją uwiąże w domu”. Owa znajoma jest młoda, dużo wychodzą z mężem i w sumie, to trochę rozumiem jej racje. Mimo wszystko, w Sleep Concept mocno wierzymy, że wczesne kładzenie dzieci spać, jest podstawą w ich planie dnia i przysłuży się całej Waszej rodzinie. Poczytajcie dlaczego!

 1/ Maluch będzie dłużej spał

 Dzieci to nie mali dorośli. Żeby ich małe ciałka odpoczęły, muszą spać dużo więcej niż my, a ich noc powinna trwać minimum 10 godz. (rekomendowane jest 11-12 godz.), bo sen nocny jest kluczowy w procesie ich regeneracji i rozwoju. W pierwszych latach życia, ich rytm dobowy zależy w ogromnej mierze od ekspozycji na światło, a regulowany jest przez hormon zwany melatoniną. W efekcie przeważająca ilość dzieci budzi się rano pomiędzy 6 a 8, bez względu na to, o której zaśnie. Jeśli położymy dziecko spać w okolicach 19, mamy największe szanse, że prześpi 11-12 godz.

 2/ Maluch łatwiej zaśnie

 Optymalna długość dnia dla Malucha, aby nie był przemęczony to 12-13 godz. licząc od porannej pobudki. Przy pobudce pomiędzy 6 a 7 rano, dzieci są gotowe do wieczornego usypiania właśnie około 19. Jeśli zasypiają później, mogą dłużej zasypiać i krócej spać, bo przemęczone dzieci śpią mniej, a nie więcej!

 3/ Najlepszy czas na szalone i aktywne zabawy jest rano

 Stęsknieni rodzice wracają do domu z pracy często po 18. W efekcie trafiają na porę dnia, kiedy ich pociecha jest już zmęczona i albo walczą ze zmęczonym dzieckiem albo próby zabawy niepotrzebnie rozkręcają Malucha krótko przed jego porą snu, co skutkuje problemem z wieczornym zasypianiem.

 Jeśli przełożymy zabawę z Maluchem na poranek, to mamy szansę na wspólne chwile z radosnym i wypoczętym dzieckiem. Porankami dzieci mają mnóstwo energii, nie są marudne, chętniej jedzą. Jeśli dołożycie 30min do Waszej porannej rutyny przed wyjściem do pracy, możecie zrobić z tego wspólna zabawę z dzieckiem: niech Maluch zrobi z Wami naleśniki na śniadanie, wybierze skarpetki do garnituru lub pomoże mamie w nakładaniu makijażu.

 4/ W ciągu dnia potrzebujemy chwili dla siebie!

 Bez względu na to, czy pracujemy czy jesteśmy w domu z Maluchem, chwila tylko dla siebie jest ważna i pozwala nam zregenerować siły na kolejny dzień oraz budować dobrą relację małżeńską. Mogą nas odwiedzić znajomi, możemy obejrzeć dobry film albo zjeść pyszną kolację tylko we dwoje. Może to akurat ten moment, kiedy możecie spokojnie poczytać książkę lub wziąć kąpiel.

Te kilka chwil wieczorem tylko dla siebie jest bardzo ważne dla Waszej równowagi psychicznej, szczególnie, jeśli Wasza pociecha jest ruchliwym szkrabem i wymaga dużo uwagi w ciągu dnia.

 5/ Łatwiej jest wyjść wieczorem!

 Jeśli jesteście rodzicami, którzy lubią wychodzić wieczorem – to kładzenie dziecka spać o 19 jest idealnym rozwiązaniem. Bez względu na to, czy pomoże babcia, sąsiadka czy opiekunka – dużo łatwiej zostawić śpiące dziecko pod czyjąś opieką wieczorem niż szukać opieki dla aktywnego dwulatka lub zabierać ze sobą dziecko w miejsce, które nie jest dla dzieci przystosowane (np. restauracja, kino czy mieszkanie znajomych krótko przed imprezą).

 W przypadku bardziej elastycznych dzieci, możecie nawet pojechać do znajomych i położyć dziecko spać u nich w łóżeczku turystycznym jeszcze przed rozpoczęciem wieczornego spotkania, a potem przełożyć do fotelika samochodowego i przewieźć do domu. Dziecko będzie wyspane, a Wy będzie mogli spokojnie porozmawiać z przyjaciółmi nie śpiesząc się do domu.

 6/ Bo jeśli podróżować, to właśnie wieczorem!

 W przypadku rodzin, które lubią wyjeżdżać na weekendy, na krótki urlop, czy odwiedzić rodzinę, nie ma lepszego momentu na jazdę samochodem niż wieczorem, kiedy jest pora na sen. Dziecko spokojnie zaśnie w foteliku samochodowym, a Wy możecie bez większych problemów dojechać w docelowe miejsce i być na miejscu o sensownej porze bez godzinnych przerw na “wybieganie się” latorośli. Sen większości dzieci przez pierwsze 3-4 godz. po zaśnięciu na noc jest najmocniejszy, więc Malucha nie powinna obudzić ani cicha muzyka w radiu ani Wasze rozmowy!

 Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie powody mogą być prawdziwe akurat dla Waszej rodziny, ale mamy nadzieję, że przynajmniej kilka z nich przekonuje Was, że wczesne kładzenie dziecka spać ma więcej korzyści, niż sprawia problemów. Nie należy też traktować wspomnianej godziny 19 jak magicznej granicy – generalnie rekomendujemy i wspieramy chodzenie spać wczesnym wieczorem pomiędzy godziną 18 a 20. Dużo zależy też od wieku dziecka, ale w wieku żłobkowym i przedszkolnym wczesny wieczór to najlepsza pora do spania dla Maluchów!