Zdrowy Sen

A jakie Pani ma kompetencje?

Czasem przed rozpoczęciem z nami współpracy rodzice pytają “a jakie mają Panie kompetencje?”. Nie zdarza się nam to często, ale też rozumiemy Wasze wątpliwości. Poniżej trochę o tym, jakie kompetencje dla konsultantki snu są najważniejsze i na co kładziemy nacisk w SleepConcept.

Wykształcenie wyższe

W polskim systemie edukacji żaden kierunek studiów nie zawiera zajęć o tej tematyce. Ani studia medyczne, ani psychologiczne czy dietetyczne nie obejmują edukacji na temat kluczowych elementów, które wpływają na sen dziecka. Wiele naszych klientek prosi o radę pediatrę czy położną – niestety z naszej praktyki wynika, że personel medyczny często nie potrafi rozwiązać problemów młodych mam i słyszą one tylko w odpowiedzi: “to minie”, “Pani dziecko już takie jest”, “proszę podać pokarmy stałe jak najszybciej” lub “może Pani mleko nie wystarcza i potrzeba butelki”. A więc drogie mamy – nie! To nie prawda :)! Dzieci mogą dobrze spać karmione piersią. Dzieci mogą dobrze spać, mimo że nie jedzą kaszek na noc i nie spożywają pokarmów stałych w 4 miesiącu życia. I wierzcie nam – żadne dziecko nie ma wpisane w DNA, żeby budzić się w nocy 10 razy albo wstawać o 5 rano. Dzieci też lubią spać :).

No skoro nie studia, to może kursy?

Niestety, nie ma wiarygodnych kursów uprawniających do bycia konsultantem. W Polsce w ogóle (raczej to my prowadzimy warsztaty dla innych lub służymy jako ekspert np. dla Rossmann’a), zaś zagranicą oferta jest bardzo niewielka. Jedyny kurs, na który się natknęłyśmy prowadzony w Stanach jest korespondencyjny i świadczony przez organizację, która niczym się nie wyróżnia na amerykańskim rynku ani nie ma dużej renomy. Metody przez nią rekomendowane są bardzo ograniczone. Większość nawet najlepszych klinik snu na Zachodzie (gdzie ten segment jest bardziej rozwinięty niż w Polsce) jest tego świadoma i podczas zatrudniania Konsultanta weryfikowana jest jego rzeczywista wiedza i doświadczenie, nie zaś odbyte kursy.

A może Panie mają czyjąś akredytację?

Długo rozważałyśmy z Gosią tę opcję, bo jest kilka jednostek międzynarodowych, o których akredytację mogłybyśmy się starać. Niestety większość z tych firm czy organizacji pracuje zwykle na niewielkiej liczbie metod i je w pewien sposób narzuca, a dla nas jest to bardzo ograniczające. Chcemy być jak najbardziej elastyczne w rekomendowaniu metody i planu dnia rodzicom. Tymczasem współpracujemy z takimi polskimi markami jak Whisbear czy markami zagranicznymi jak Woombie, Amby czy SnoozeShade, które bardzo wspierają dobry sen Maluchów.

Czy Pani w ogóle ma dzieci i wie o czym mowa?

Tak, mamy dzieci! Teraz już nawet razem licząc trójkę :), więc zestaw różnych charakterów i różnych potrzeb przećwiczony. Ale będąc szczerym, o ile kontakt z dziećmi jest kluczowy, bo inaczej nie da się ich zrozumieć i pomóc im lepiej spać, to wierzymy, że dobrym konsultantem snu może być ktoś nieposiadający dzieci, ale mający serce na dłoni i okazję do częstego z nimi kontaktu.

To po czym poznać dobrą Konsultantkę ds. Snu?

Po pierwsze, musi mieć wiedzę. To dość banalne, ale bardzo prawdziwe. Nie wystarczy przeczytać jednej książki, która powie nam jaki jest złoty środek, bo takiego środka zwykle nie ma – każde dziecko jest inne. Gosia i ja przeczytałyśmy chyba całą dostępną po polsku literaturę (nie ma jej zbyt wiele) oraz przekopałyśmy się przez dosłownie tony literatury anglojęzycznej z Wielkiej Brytanii, Stanów czy Australii. Na bieżąco się kształcimy, przeglądamy nowinki w tym temacie, czytamy dostępne artykuły – nie tylko pozycje książkowe, a i tak czasem coś jest nas w stanie zaskoczyć.

Po drugie ważne jest doświadczenie i praktyka. Od dwóch lat doradzamy rodzicom, jak radzić sobie z problemami ze snem. Za nami wszystkie chyba grupy wiekowe, pierwsze i kolejne dzieci w rodzinie, bliźniaki, dzieci z jednostkami chorobowymi takimi jak podwyższone napięcie mięśniowe czy problemy z integracją sensoryczną, dzieci o bardzo wysokich i bardzo niskich potrzebach snu. I jednocześnie, za nami ogromna różnorodność rodziców, z którymi pracowałyśmy – każdy rodzic ma wyobrażenie o tym jak chce wychować swojego Malucha i staramy się jego poglądy odzwierciedlać w przygotowanym Planie Działania.

I po trzecie, już chyba ostatnie – umiejętność budowania szybko relacji. To jest jedna z najważniejszych cech, które naszym zdaniem sprawiają, czy jest się dobrą Konsultantką. My musimy rozumieć Was, a wy musicie czuć, że możecie się na nas oprzeć i zapytać nas o radę. Bardzo dużą wagę przykładamy do kontaktu z rodzicami, bo rodzice, którzy z nami współpracują są kluczem do tego, aby ich dzieci dobrze spały.

Jeśli macie więcej pytań, po prostu dzwońcie 🙂

Marta i Gosia