Zdrowy sen

Kiedy moje dziecko zacznie przesypiać noce?

To chyba najczęstsze pytanie, które nam zadajecie. Odpowiedź będzie szybka, ale niekoniecznie prosta 🙂 Najczęściej dzieci są w stanie przespać noc, czyli 11-12 godz. bez pobudki na karmienie w wieku pomiędzy 7 a 9 miesiącem, a powyżej 1 roku życia na pewno nie potrzebują jedzenia (tj kalorii) w nocy. Tymczasem, spotykamy tez oczywiście dzieci, które przesypiają noc już w wieku 6-8 tygodni oraz takie, które jedzą w nocy powyżej 1. roku życia.

Przy karmieniach nocnych, należy pamiętać o tym, że w pewnym wieku bardzo ważna staje się higiena jamy ustnej dzieci – kiedy Maluchowi wyrosną pierwsze ząbki po każdym karmieniu szczególnie mlekiem modyfikowanym należy je myć.

Co wpływa na to, kiedy Wasze dziecko zacznie przesypiać noc? Poniżej kilka czynników, które mogą Wam zrozumieć, od czego to zależy.

Mleko modyfikowane vs mleko matki

Tak, rzeczywiście dziecko, które je mleko modyfikowane teoretycznie i statystycznie ma szansę wcześniej przespać noc.  Wynika to nie z kaloryczności mleka modyfikowanego, ale przede wszystkim z jego ilości, która dla dziecka jest nieograniczona. Karmienia piersią są zwykle mniejsze objętościowo niż karmienia butelką z mlekiem modyfikowanym, więc w ciągu dnia przy tej samej ilości karmień dziecko ma szansę na większe porcje.

Będąc tego świadomym, nie zaczynajcie proszę karmić dziecka mlekiem modyfikowanym z powodu jego snu w nocy. To samo dziecko karmione piersią może zacząć przesypiać noc prawie tak szybko, jakby było karmione mlekiem modyfikowanym – a nawet, jeśli różnica w czasie odstawienia mleka nocnego będzie 1-2 miesiące, to i tak mleko matki ma tyle korzyści dla dziecka, że nie warto z nich rezygnować na rzecz mleka modyfikowanego.

Po prostu pamiętajcie, że jeśli Wasze dziecko je z piersi, to możliwe, że będziecie musieli poczekać chwilkę dłużej na to aż prześpi noc, niż dziecko znajomej czy koleżanki, które je mleko modyfikowane – i nie oczekujcie od swojej pociechy za dużo.

Ilość mleka wypijana w ciągu doby

To jest tak naprawdę wyznacznik, kiedy Wasze dziecko zacznie spać lepiej w nocy. Dopóki jego brzuszek jest mały, potrzebuje dużej ilości karmień o małej objętości. W miarę jego rozwoju, może jeść więcej na raz. Waszą rolą jest zadbanie, aby dziecko w ciągu dnia jadło odpowiednio często (ale też nie co godzinę, bo to z kolei nasila problemy trawienne Maluchów) i porządne porcje – nawet jeśli oznacza to budzenie z drzemki na karmienie!

Pokarmy stałe

Niewiele jest dzieci, które przesypiają noce przed wprowadzeniem pokarmów stałych do ich diety, co zgodnie z wytycznymi WHO powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Warto pamiętać, że pokarmy stałe należy wprowadzać dodatkowo do spożywanego przez dzieci mleka, a nie zastępować nimi posiłki mleczne, ponieważ mają one zaspokoić zwiększony apetyt dziecka w tym okresie, a nie zastąpić mleko w diecie. Ilość karmień mlekiem w miesiącach 7-9 może się zmniejszyć w stosunku do ilości karmień do 6. miesiąca włącznie, ale ilość spożywanego mleka powinna być mniej więcej taka sama, bo dziecko wypija więcej podczas pozostałych karmień.

Nie ryzykujcie też podawania dziecku ogromnej porcji kaszki zamiast mleka, jako ostatni posiłek dnia. Kaszka nie jest bardziej kaloryczna dla Waszego Malucha, jedynie zapycha – i częściej spotykamy się z dziećmi, których sen nocny się psuje po wielkiej porcji kaszki, niż z dziećmi, które zaczynają przesypiać noc po takiej kolacji. Nawet my, dorośli, nie śpimy przecież lepiej jak przejemy się przed samym snem! 🙂

Wielkość dziecka

Rzeczywiście, czasem większe dzieci, które na krzywej wagi i wzrostu są wysoko potrzebują mniej karmień. Zwykle wynika to z faktu, że podczas innych karmień w ciągu dnia jedzą więcej – mają po prostu większe żołądki!

Wszystkie powyższe punkty to jedynie wytyczne, którymi należy się kierować próbując zrozumieć, czy Wasza pociecha jest już gotowa na przesypianie nocy. Pomogą Wam określić, kiedy jest jeszcze za wcześnie, żeby uczyć dziecko spania bez karmień nocnych, a kiedy można już dziecku zacząć sugerować, że chcemy skończyć z karmieniami nocnymi. Jeśli ciągle jest to dla Was czarna magia, cóż – zapraszamy do nas!!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *