Zdrowy sen

Wiosenna
zmiana czasu

Jak co roku, w ostatni weekend marca – wiosenna zmiana czasu. To akurat nasza ulubiona zmiana czasu 🙂 Chcecie wiedzieć dlaczego?

Zacznijmy może od wstępu. Pytanie o zmianę czasu jest naszym ulubionym testem, który pokazuje, czy jesteś rodzicem małego dziecka. Do momentu posiadania dzieci, większość z nas uwielbia jesienną zmianę czasu (śpimy dłużej) i nie lubi wiosennej zmiany czasu (śpimy o godzinę krócej). Posiadanie dzieci zmienia perspektywę diametralnie! Bo, kiedy my z radością leżelibyśmy w łóżku dodatkową godzinę, nasze Maluchy przy zmianie na czas zimowy wstają o “starej” porze, która wydaje się być bladym świtem według nowego czasu! Tymczasem wiosna przynosi ukojenie. 🙂 Poranna pobudka o 5:30 nagle przesuwa się na 6:30. Maluch nie przestawił godziny pobudki, ale świat dostroił się do niego, pięknie! 😉

W przypadku tej zmiany czasu, nie potrzeba wielu rad jak sobie z nią poradzić. Tak naprawdę, macie dwie opcje:

1/ Zmieniacie Wasz Plan Dnia i wszystko teraz odbywa się godzinę później

Mimo, że drzemki i pory posiłków wypadają na zegarze o godzinę później, to według zegara biologicznego Waszych dzieci wszystko dzieje się o tej samej porze, co kiedyś. To dobre rozwiązanie dla dzieci które budzą się bardzo wcześnie rano i chcecie przesunąć ich porę pobudki. Teraz Wasz dzień nie zacznie się np. o 6:00 rano tylko dopiero o 7:00 – i to bezboleśnie i naturalnie. Pamiętajcie jednak, że przesuwa się też pora wieczornego kładzenia. Jeśli Wasza pociecha chodzi już spać po 20:00, to pozwolenie jej na spanie po 21:00 może na dłuższą metę być ryzykowne. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, poczytajcie nasz artykuł o tym, dlaczego warto kłaść Malucha spać około 19.

2/ Utrzymujecie godzinowo stary Plan Dnia

To oznacza, że jeśli normalnie Wasz Maluch wstaje o 7:00 rano, to w niedzielę wielkanocną budzimy go o 7 nowego czasu (taaak! Pomagamy mu się przestawić). Wasze drzemki i posiłki wypadają o tych samych porach co wcześniej czyli np. drzemka jest o 12:30, tylko Maluch musi przestawić swój zegar biologiczny (bo według niego to dopiero 11:30). Ze względu na fakt, że budzimy dzieci i kładziemy je spać wcześniej niż zwykle – pewnie będzie trochę protestu z ich strony, więc potrzeba konsekwencji i cierpliwości z Waszej strony – zwykle po kilku dniach dzieci zaczynają z powrotem funkcjonować jak wcześniej, nie trzeba ich już rano budzić, a wieczorem zasypiają bez problemów.

Nawet jednak przy tej “prostej” zmianie czasu, warto wziąć pod uwagę kilka szczegółów:

1/ Uważajcie na wrażliwe Maluchy

– Są dzieci, dla których zmiana Planu Dnia o godzinę na raz to za wiele – będą protestować długo, po kilku dniach zamiast się przestawić, będą przemęczone i zaczną budzić się w nocy. W takim wypadku, nie przestawiajcie dzieci o 1 godzinę na raz, ale podzielicie zmianę na 7-10 dni i co 2-3 przesuwajcie Plan Dnia swojej pociechy o 15-20min.

– Jeśli zastanawiasz się czy Twój Maluch jest wrażliwy – to mówimy Ci teraz, że nie jest :). Z naszego doświadczenia wynika, że rodzice wrażliwych dzieci doskonale o tym wiedzą – i zdają sobie sprawę, że w przypadku ich dzieci potrzebne jest bardziej elastyczne podejście.

2/ Pomóżcie Maluchowi, który jest przemęczony

– Co najmniej 80% przypadków dzieci, która do nas trafia jest przemęczona, bo źle i mało sypia. Nawet, jeśli Wasze dziecko nie jest przemęczone – to w Niedzielę Wielkanocną ma duże szanse być. Mnóstwo bodźców i atrakcji, wizyty u rodziny, słabsze drzemki, często gorszy sen w nocy, bo nie śpicie w domu, a u rodziny.

– I tutaj właśnie owa piękna Wielkanocna niespodzianka. Może w normalny dzień położenie Malucha o godzinę wcześniej wieczorem było by problemem – ale przed takim dniem jak świąteczna niedziela, wszystkim się to przyda. Możecie zacząć zmianę już w sobotę lub po pełnej atrakcji niedzieli. Jeśli Wasz Maluch normalnie wstaje około 7:00 i idzie spać o 20:00, to jeśli zmianę robicie już w sobotę – połóżcie go spać o 19:00, a jeśli dopiero w niedzielę, to o 20:00 nowego czasu – mimo, że wstał pewnie o 8:00 nowego czasu. I wierzcie nam, że dla przemęczonych dzieci to najpiękniejszy Wielkanocny prezent, jaki możecie im sprawić.

3/ Budujcie realistyczne oczekiwania

– Jeśli Maluch chodził spać o 20:00 i wstawał około 7:00, a w dzień spał dwie godziny na drzemce, to nie liczcie, że po przestawieniu czasu ciągle będziecie kładli dziecko spać o 20:00, a ono będzie wstawać o 8:00. W przypadku dzieci, które są przemęczone i śpią na dobę mniej niż powinny w swoim wieku – może tak będzie, bo dzięki zmianie czasu uda nam się zwalczyć przemęczenie, co w efekcie zaowocuje lepszym i dłuższym snem Waszego Malca. Ale jeśli Maluch ma dobry Plan Dnia i śpi odpowiednią ilość czasu na dobę – to po zmianie czasu nie zacznie magicznie spać 1 godz. dłużej w ciągu doby. Gdzieś stracicie godzinę jego snu.

4/ Uważajcie na późną porę kładzenia spać

– Pamiętajcie, żeby po zmianie czasu nie zacząć kłaść Malucha spać za późno. Chodzenie spać około 21:00 to dla większości dzieci za późno. Zamiast spać dłużej, zwykle kończy się wczesną pobudką Malucha i w rezultacie mniejszą ilością snu. Pamiętajcie o złotej zasadzie, że przemęczone dzieci śpią gorzej, a nie lepiej!

Tyle o zmianie czasu! 🙂 Trzymamy kciuki, żeby przeszła bezboleśnie dla Was, a nawet zadziałała na Waszą korzyść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *